Yenişehir mah. İnönü cad. Valilik arkası,Yıldız Elektronik Üstü,Yiğitbaşlar İş merkezi No:14 Merkez/BİNGÖL
(552) 213-2244 info@on2muhendislik.com

Kalorifer Petek Temizleme Önemi

Kalorifer Petek Temizleme Önemi

Herkesin kış başlarında düşündüğü, kışın ortalarında da ev ısınmayınca yada doğalgaz faturası yüksek gelince, akıllara gelen birşey var, petek temizliği ve kalorifer tesisat temizliği.

Peki petek temizliği gerçekten faturalara nasıl yanısyor yada ısınma konusunda bir fayda sağlıyor mu ?

Kalorifer boruları ve petek içerisinde dolaşan, su içerisinde bulunan parteküller ısıyla birlikte ağır metallere dönüşerek, boru ve petek içerisinde tabana çökmektedir, bununla birlikte sürekli aynı suyun, kombi tarafından devirdaim edilmesi, suyun akışkanlık özelliğini düşürdüğü için, kombinin suyu devirdaim etmeside güçleşir.

Petek ve boruların içerisindeki bu bu tortular, zaman içerisinde daha az hareket etmeye başladığı için, boru çaplarında daralmaya ve petek tıkanmalarına sebeb olur.

Petek temizleme faydalı mı ?

Evet petek ve boruların temizlenmesi ortalama %40 tasarruf sağlamaktadır. Temizlenen petekler ve boruların içerisi temizlendikten sonra, herhangi bir tortu partekül kalmayacağı için, akışkan olacağı ve sürtünmenin azalacağı düşünülürse, kombiden çıkan sıcak suyun çok daha hızlı hareket etmesini sağlayacağındandolayı ısıyı en uzak noktalara kadar götürecektir, ayrıca petek ve borular içerisinde kireç kalmayacağı için ısıyı dışarıya daha aktif olarak verecektir. 

Petek Temizletirken nelere dikkat edilmeli ?

 Öncelikle petek kalorifer temizliğinde kullanılan kimyasallar oldukça önemli, neden önemli diye konuyu biraz açacak olursak, kalitesiz merdiven altı imalathanelerde üretilen kimyasallar, kombi tesisat boruları ve peteklere zarar verir, çünkü neticede kimyasalların içerisindeki asitik oranlar, çok önemli, asitik oranı düzgün olmayan petek temizleme kimyasalları, size tasarruf ettirmek yerine, kombi, petek ve borularınızı delerek yada yakarak zarar verebilir, ve tasarruf edeceğim derken daha büyük masraflara yol açabilir.

Sonuç olarak petek temizliği gerçekten işe yarayan bir yöntem olmakla beraber, işini profesyonel yapan ehliyetli kişiler tarafından yapılması oldukça önemli. İşinin ehli olmayan, daha çok kar etmek için ucuz kimyasallar kullanan firmalar, sizi tasarruf ettirmek yerine size zarar verebilirler. Sizde petek temizliği yaptırmak istiyorsanız, ON2 Mühendisliği arayabilirsiniz.

0 Yorum

    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Yorum Bırakın